2017-04-01

Jak zadbać o patynowane buty?

ŁUKASZ DUSZA

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Styl i wizerunek każdego człowieka ewoluuje na przestrzeni czasu. Punktami milowymi każdej zmiany jest kontakt z nową, wyższą jakością. Każda taka zmiana wiąże się ze zdobywaniem nowych umiejętności. Tak samo było ze mną, gdy po raz pierwszy stanąłem przed problemem konserwacji patynowanego obuwia. Z jednej strony mam za zadanie zabezpieczyć skórę obuwia przed wysychaniem powodującym łamanie się skóry, z drugiej ochrona przed wodą wchłanianą ze środowiska zewnętrznego. Więc jak zadbać o patynowane buty? Najlepiej szukać u źródła, więc przez cały proces krok po kroku przeprowadziła mnie p. Natalia z Klasycznebuty.pl

 

But butowi nierówny…

Z butami jest jak z meblami. Nie każde meble są drewniane, mimo że drewno jest wykorzystywane do ich produkcji, a przynajmniej fragmenty drewna. W ten właśnie sposób możemy mieć dużą ilość taniego materiału otrzymując płyty wiórowe. Tak samo jest z butami, gdzie ścinki skór z odpowiednim wsparciem technologicznym są przerabiane na nowe, tańsze płaty skór – pełne kleju i innych substancji trzymających skórzaną mielonkę w jednym kawałku. Wystarczy jedynie płat skóry o grubości 0,15mm, aby zgodnie z literą prawa but oznaczyć jako skórzany!!!  Konserwacja tych butów opiera się więc na dbaniu o zewnętrzne warstwy farb i kompozytów, które osłaniają naszą stopę. Skupmy się jednak na prawdziwej skórze, która po odpowiednim przygotowaniu i obróbce garbarskiej zostaje częścią naszego obuwia jako ten sam płat skóry od początku do końca.

 

 Jak zrobić butom „dobrze”?

Posiadanie butów powinno być jak związek, staramy się codziennie, jednak co jakiś czas trzeba zrobić coś „extra”. Właśnie dlatego poza procesem pielęgnacji tak ważne jest codzienne oczyszczanie obuwia z zabrudzeń, które powstają w trakcie użytkowania, wkładanie prawideł, najlepiej cedrowych, oraz odpoczynek obuwia po intensywnym (całodniowym) użytkowaniu.

Kolejnym ważnym krokiem w całym tym procesie dogadzania jest odświętna (raz na 2-3 tygodnie) pielęgnacja. Od czego zacząć?

W pierwszym kroku warto użyć renowatora. Pozwoli on na usunięcie poprzednich kosmetyków i odsłonięciu warstwy na którą będziemy nakładać odpowiednie kosmetyki mające zadbać o skórę naszego obuwia.

20170208_114559[1]

Następnym etapem jest krem. Krem do butów dobieramy pod kolor skóry lub w kolorze na jaki chcemy zmienić barwę obuwia. Produkt ten nakładamy ze szczególną uwagą na miejsca, które w czasie użytkowania zginają się i pracują, ponieważ krem uelastycznia skórę i zabezpiecza ją przed pękaniem oraz łamaniem.

20170208_115810[1]

Jeśli elementy patynowane naszego buta znajdują się w tej strefie, to musimy zaopatrzyć się w kilka kolorów kremu, ponieważ ciemniejsze elementy traktujemy odpowiednio ciemniejszym odcieniem (kierując się zasadą – od najjaśniejszego do najciemniejszego).

Kolejnym etapem jest pasta. Jej zadaniem jest zabezpieczenie elementów najtwardszych, najbardziej podatnych na uszkodzenia wynikające z użytkowania, czyli wszelkie uderzenia i otarcia. Pasta usztywnia te elementy, dlatego największą uwagę w pastowaniu należy zwrócić na czubek buta oraz piętę. Tak samo jak w przypadku kremu zaczynamy od najjaśniejszej pasty przechodząc do coraz ciemniejszych odcieni.

20170208_121505[1]

Kiedy pasta wyschnie lekko wilgotną pończochą/szczotką do butów/bawełnianą szmatką polerujemy pastowane elementy dla nadania im efektownego wykończenia.

20170208_122826[1]

Jeśli chcemy uzyskać efekt bardzo mocnego polerowania, którego efektem ma być lustro na czubkach butów, operację pastowania i polerowania musimy powtórzyć kilka/kilkanaście razy.

A czy wogóle warto? Patrząc na efekt końcowy i wrażenie jakie daje obuwie patynowane dla mnie jest to pytanie retoryczne.

20170208_123926[1]

20170208_124154

A jakie jest wasze zdanie?

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0