2014-04-24

Jak składać życzenia

ŁUKASZ DUSZA

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Przed nami bardzo wyjątkowe dni. Czas pełen ciepła, uśmiechów, rodzinnych historii oraz wspomnień. Wszystko pięknie, wspaniale, a w sercu jakiś strach, który powoli narasta. Trema i stres, mimo przygotowanych prezentów i potraw. Co powiedzieć, składając życzenia? Czego życzyć mężczyźnie?

 

Zanim zacząłem pisać ten tekst zobaczyłem, co radzi na ten temat wujek Google. Główne propozycje to były zwykłe gotowce. SMS-y lub wierszyki z ogólnymi życzeniami, bez żadnej personalizacji. Pisane głównie dla pań (tak wynikało z kontekstu), które chcą w ważnym dniu okazać swoje uczucie i dać poczucie wyjątkowości płynącej z tego przekazu.

 

I, gdy czytałem te podpowiedzi, w głowie krzyczała mi jedna myśl,  quo vadis?! Czy naprawdę składając życzenia komuś, kto jest dla Ciebie bliski, sięgasz po obcy twór? Jak byś się poczuł/poczuła samemu, dostając takie życzenia? „Fajnie, fajnie, spisane z internetu.” To się czuje aż nadto. Nie jestem zwolennikiem wysyłania życzeń do wszystkich, nie ważne, czy to z okazji świąt czy urodzin. Życzenia są czymś wyjątkowym. Określają więź pomiędzy życzącym i tym, któremu się życzy. To tak jak z komplementami. Na długo zapadają w pamięć te, które wymagały spojrzenia na szczegół, uwagi nam poświęconej. Drogie panie, łatwiej zapamiętacie komplement zwracający uwagę na wasze piękne oczy, czy jednak większe wrażenie zrobi zachwyt nad tym w jaki sposób, np. odchylacie głowę gdy szczerze się śmiejecie, czy też „uroczość” waszego czoła gdy jesteście zamyślone?

 

Nic, co fizycznie można ofiarować, nie będzie cenniejsze od czasu poświęconego dla drugiej osoby. Więc oddajcie go i przypatrzcie się temu, komu będziecie składać życzenia. W dzisiejszych czasach to naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku. Nawet jeśli nie mamy ciągłego kontaktu, są media społecznościowe, gdzie widzimy, co się dzieje u danej osoby.

 

Jeśli poświęcimy swój czas i zrobimy takie badanie, na pewno nasze życzenia będą dokładniejsze i trafiające lepiej do serca osoby, której życzymy. Niewątpliwie zdrowie, szczęście, zasobny portfel są ważne, jednak życzenie tego, co wiąże się z pasją czy obecnym kierunkiem rozwoju wywoła szerszy i szczerszy uśmiech.

 

Chociaż nie wiem, czego życzyć innym mężczyznom, bo nie wiem, czym ich życie jest chwilowo napędzane, to znam swoje „życzenia – klucze”. Własny zestaw piwowarski i piwniczka z leżakującymi piwami, osiągania celów założonych w pracy z osobami, którym pomagam, możliwości codziennego budzenia się i obserwowania, jak moje szczęście śpi obok i oddychając spokojnie uśmiecha się do swoich snów. Czy to są marzenia wielkie? Dla Ciebie być może nie, jednak na samą myśl o tym uśmiecham się i serce bije mocniej. Wiem, że osoba która potrafi dostrzec rzeczy ważne dla mnie, jest osobą z którą mogę prawdziwie doświadczać magii świąt.

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0