2016-06-15

Jak kupić dobry garnitur?

ŁUKASZ DUSZA

UdostępnijShare on Facebook23Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Wyjście na zakupy dla większości mężczyzn to nie lada wyzwanie. Przekopywanie się przez różne kolory i fasony oferty garniturowej potrafi przyprawić o zawrót głowy. Podobnie, gdy garnitur szyjemy na miarę. Wzięcie w dłonie próbnika (lub kilkunastu) i zmierzenie się z wyborem tkaniny dla wielu porównywalne jest z wejściem na pole minowe. Więc jak kupić dobry garnitur aby świetnie na nas leżał i długo nam służył?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy będzie to produkt gotowy „z wieszaka” czy szyty na miarę, odpowiedz sobie na pytanie „Czy moja figura pozwala na znalezienie garnituru w „sieciówce”. Jeśli masz co do tego wątpliwości zadzwoń do kilku sklepów z okolicy i zapytaj o to (warto żebyś znał swój wzrost, obwód klatki piersiowej i pasa) – zaoszczędzisz sobie mnóstwa stresów oraz czasu.

Decyzja podjęta

Już wiesz skąd pochodzić będzie Twój nowy nabytek. Warto abyś teraz zastanowił się czy ma to być garnitur sezonowy (wiosna-lato lub jesień-zima) czy całoroczny. Pozwoli to na odpowiednie dobranie grubości tkaniny zapewniającego odpowiedni komfort cieplny. Drugą wartą uwagi sprawą jest jakość tkaniny. Oczywiście im naturalniejsza tym lepsza. Poliester który jest najczęściej występującą domieszką również może być luźniej pleciony – dając poczucie przewiewności – jednak wełna czy len będą dużo lepiej radziły sobie z wodą parującą z Twojego organizmu, istotna kwestia, prawda?

Czy wszystko pasuje jak trzeba?

Prawie każdy ma co do tego wątpliwości, co jest naturalne gdy nie mamy doświadczenia w temacie. Wyznaczników jest kilka, ale skupię się na tych, które najszybciej zdradzają jakość w dopasowaniu garnituru.

  • Pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy są mankiety koszuli wystające z rękawa marynarki. Widoczny powinien być 1-1,5cm  mankietu w pozycji z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała (ale nie sztywno jak na baczność).
  • Zwróć uwagę czy ZAPIĘTA marynarka układa się gładko na ciele (ale nie wisi!). Będzie to świadczyło o odpowiednim rozmiarze. Wymówki typu „Wezmę większy bo może przytyję” tutaj nie mają racji bytu.
  • Sprawdź jak nogawka spodni układa się na bucie i jeśli jest taka możliwość zetnij ją pod skosem (1,5cm krótszy przód) aby spodnie miały jedno załamanie nad butem (wg zasad klasyki, w stylu włoskim nie jest to konieczne, ponieważ tam zazwyczaj cała nogawka jest krótsza).
  • Każdy szew lub miejsce które sprawia Ci dyskomfort w garniturze zgłaszaj doradcy lub krawcowi. Garnitur nie jest strojem sportowym lecz nadal powinieneś się w nim czuć wygodnie.

Wyznaczników jest jeszcze kilka, ale te będą świetną podstawą.

Jacket-Closure_cAOMRMRS_400 J.SleeveLength_cAOMRMRS_400 Trouser-Break_cAOMRMRS_400Jacket-Collar_cAOMRMRS_400 Seat_cAOMRMRS_400 Shoulder_cAOMRMRS_400

Garnitur – co dalej?

Kiedy już zdecydujesz sie na konkretny produkt przychodzi czas decyzji – z czym połączyć nowy zakup. Jakie buty będą pasować? W jakim kolorze powinna być koszula i krawat? Masz prawo tego nie wiedzieć. Jeśli chcesz być samodzielny lub wstydzisz się zapytać wykorzystaj aplikację Kolor Harmonizer o której pisałem tutaj.  Jeśli wolisz skorzystać jednak z doświadczenia sprzedawców, to poproś ich o kilka stylizacji z tym garniturem, aby przekonać się w jakich kolorach dobrze się czujesz i zobaczyć nowe, ciekawe połączenia.

Jeśli natomiast nie masz pełnego zaufania do doradców warto zapytać innego klienta w sklepie lub przyjść z osobą którą uważasz za najlepiej obeznaną ze światem mody lub ma według ciebie najlepszy gust. Na pewno doceni to, że zależy ci na jej opinii.

Jak kupić dobry garnitur?

Przede wszystkim bez pośpiechu. Zwracaj uwagę na całość oraz na detale – to one tworzą wartość tego jak wyglądasz w tym garniturze, nie cena na metce. Wybieraj kolory i kroje dostosowane do Twojej sylwetki oraz urody. Ponadczasowe, aby każdy tego typu zakup był inwestycją, którą będziesz wykorzystywał latami.

A jeśli masz wątpliwości co do obecnej zawartości Twojej garderoby lub potrzebujesz pomocy na zakupach skontaktuj się ze mną

kontakt@timefordesign.pl lub na moim facebooku aby umówić się na spotkanie i doradztwo wizerunkowe.

UdostępnijShare on Facebook23Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0