2017-04-21

Elegancja za grosze – secondhand czy aliexpress?

ŁUKASZ DUSZA

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Jedną z najlepszych wymówek ludzi, którzy deklarują chęć zmiany wizerunku, jest budżet, który muszą mieć przygotowany, aby ich nowa szafa spełniała założoną rolę w komunikacji niewerbalnej. Szczególnie, kiedy mają za cel budowanie wizerunku zawodowego. Jednak w dobie internetu i niemalże nieograniczonych możliwości poszukiwania nie przekreśla nas zasobność portfela. Jednymi ze sposobów na tanie zakupy są secondhandy oraz serwisy takie, jak aliexpress. Które wybrać? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

 

Przede wszystkim opanowanie

Całą sztuką budowania „perfekcyjnej garderoby” jest przemyślana strategia. Nie jest bowiem szczytem umiejętności wydanie kilkudziesięciu tysięcy i zapewnieniu sobie wszystkich możliwych kombinacji wizerunku eleganckiego i smart casual. Zabawa i prawdziwa dusza taktyka pojawia się w miarę zmniejszania się budżetu. Bez wątpienia mniejsze środki pozwalają wzbudzić kreatywność, jednak nie każda ścieżka jest właściwa, każda ma swoje wady i zalety. Jedno jest pewne – można zmienić garderobę za jedną pensję w skali całego roku wykorzystując do tego odpowiednie taktyki. To, co jest w tym wszystkim kluczowe, to im mniej możesz zapłacić, tym więcej czasu musisz poświęcić na znalezienie rzeczy wysokiej jakości.

13692570_1113708952025074_3317631922172454035_n

Gdzie szukać okazji?

Wyprzedaże to najbardziej oczywista kwestia. Są najbardziej przewidywalne czasowo, więc planowanie budżetu jest najbardziej pod kontrolą. Dodatkowo mamy gwarancję jakości, gwarancję posprzedażową i możliwość najdokładniejszego doboru rozmiaru. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, jest to opcja najdroższa. Okazje te zazwyczaj nie przekraczają 50% upustu, ponieważ nadal płacimy za wszystkie kwestie logistyczne oraz pokrywamy koszta marki na której promocję zostaliśmy skuszeni.

17637237_1381797318510437_6028917833224914711_o

Secondhandy zdobywały rynek już jakiś czas temu. Dla niektórych jest to niewyobrażalne, aby kupować odzież używaną gdyż uważają  za kwestię poniżej godności, żeby przyznać się do bycia klientem sklepu z odzieżą z drugiej ręki. Z drugiej strony mamy miłośników tego typu sklepów tak wielkich, że prawie całkowicie zrezygnowali oni z zakupów w roli „pierwszego właściciela”. Tylko czy warto? To zależy 🙂 Żeby robić efektowne zakupy odzieży z drugiej ręki trzeba umieć zauważać potencjał danych rzeczy i mieć cierpliwość w szukaniu swojego rozmiaru, ewentualnie rzeczy, z których nasz rozmiar możemy uzyskać. Zakupy takie wymagają więc wprawnego oka, czasu na monitorowanie oferty oraz cierpliwości. Jednak wynagradzają to smaczki, których w sklepie byśmy nie znaleźli, szczególnie w takich cenach. Moje osobiste rekordy to garnitur o wartości ponad 700 EURO za 32PLN oraz jedwabny knit o wartości 260 EURO za 3PLN.

secondhand-clothes-kthread-flickr_1_

Part_II_105

AliExpress zdobywa szturmem serca klientów kupujących w internecie. Ceny producentów lub o wielokrotnie niższej marży winikającej z braku pośredników kuszą. Tylko nigdy nie wiadomo, co tak na prawdę po około 4 tygodniach zapuka do naszych drzwi. Szczególnie, że specyfika „rozmiarówki” jest dosyć powalająca. Nosząc w rozmiarze europejskim rozmiar L musiałem zamówić rozmiar XXXXXL (5XL) aby rozmiar klatki piersiowej był odpowiedni. Mamy więc najniższą możliwą cenę za produkt, którego jesteś pierwszym właścicielem, jednak mamy stosunkowo długi czas oczekiwania na zamówienie oraz mocno kłopotliwą kwestię ewentualnych zwrotów. Dodatkowo, jakość przedstawiona na zdjęciach w zderzeniu z fizycznym produktem potrafi zaskoczyć, co nie raz już można było w internecie zobaczyć.

aliexpress

kamizelka aliexpress

(kamizelka kupiona na aliexpress)

Więc co wybrać?

Tutaj odpowiedź i decyzja zależy tylko od ciebie. Sam musisz określić jaki parametr jest najważniejszy. Czy jesteś w stanie postawić na najniższą cenę i szybko znaleźć coś na jednej ze stron oferującej produkty prosto od azjatyckich producentów długo na to czekając, czy poświęcić dużo czasu na szukanie używanych perełek. A może mimo wszystko wybrać najdroższą z tanich opcji i czekać na wyprzedaże w sklepach sieciowych? Po prostu połącz wszystkie te techniki tworząc szafę idealną 🙂

A jak znaleźć dobrze leżący garnitur (bez względu na to gdzie jest on kupowany) dowiecie się tutaj.

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0