2016-03-03

Anatomia koszuli – kołnierzyk

ŁUKASZ DUSZA

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Przygotowując się na ważne wydarzenie, prywatne czy biznesowe, mężczyzna nie może obejść się bez koszuli. I chociaż wybieramy ją głównie pod kątem koloru czy wzoru, to na jej mapie są niedoceniane miejsca. Mowa o kołnierzyku, który potrafi zapaść w pamięci równie głęboko, jak niebanalna poszetka. Sprawdźmy, ile ich znasz i masz w swojej szafie…

  1. Absolutna klasyka i najpopularniejszy kołnierzyk na świecie nazywany kołnierzykiem klasycznym lub Kent. Niezbyt szeroki rozstaw skrzydełek kołnierzyka i stosunkowo duża jego wysokość. Świetnie komponują się z nim szerokie krawaty oraz węższe (śledź), jak i popularny w Texasie krawat bolo (rzemień z metalową klamrą lub głową byka).
  2. Kołnierzyk półwłoski. Dobrze prezentuje się zarówno z stylizacjach formalnych i codziennych. Charakteryzuje się mniejszą niż Kent wysokością, jednak skrzydełka kołnierzyka są od siebie bardziej oddalone, co za tym idzie mamy więcej miejsca na duże, efektowne węzły. Z tego też powodu warto przy tym typie kołnierzyka włożyć szeroki lub wąski krawat. Dobrym rozwiązaniem będzie również musznik.
  3. Kołnierzyk włoski. Bardzo elegancki z ekstremalnie szeroko rozstawionymi skrzydełkami (mogą być rozłożone nawet pod kątem 180 stopni). Często wykorzystywany w biznesie oraz na oficjalne okazje. Zawsze ładnie się układa i elegancko chowa pod marynarką. Najlepiej łączyć go z szerokim krawatem (duża przestrzeń na efektowne, zapadające w pamięć węzły) oraz z muchą.
  4. Kołnierzyk button down, inaczej nazywany amerykańskim. Wariacja na temat kołnierzyka klasycznego, w którym skrzydełka są przytwierdzone do głównej części koszuli za pomocą guzików. Koszula kojarząca się z użytkowaniem codziennym, coraz częściej jednak wkładana na spotkania biznesowe. Do kołnierzyka tego typu zakładamy „śledzia” lub krawat klasycznej szerokości.
  5. Kołnierzyki typu pin (spinane), które możemy podzielić na spinane za pomocą specjalnej spinki lub patki. Skrzydełka kołnierzyka spina się, aby uwydatnić węzeł. Dlatego doskonale pasują tutaj szerokie krawaty oraz muszniki, ze względu na masywne, mięsiste wiązanie.
  6. Kołnierzyk łamany. Bardzo oficjalny kołnierzyk, gdzie tylko przód jest załamany, z tyłu widoczny jest pasek muchy lub musznika, który wkładamy do tego typu kołnierza. Świetnie pasuje do fraków oraz surdutów.
  7. Stójka, której w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć. W zależności od wielkości nie nosi się do niej musznika lub zupełnie rezygnuje z wkładania jakiegokolwiek dodatku na szyję. Dla mnie idealne rozwiązanie w letniej koszuli wykonanej z lnu – absolutnie casualowe rozwiązanie.
  8. Kołnierzyk klubowy. Dosyć trudny w znalezieniu, ciekawie się prezentujący typ kołnierza, który jako jedyny ma zaokrąglone skrzydełka. Najlepiej komponuje się z krawatami – dowolnej szerokości. typy kołnierzyk

Czy trzeba mieć je wszystkie w szafie? Oczywiście, że nie, szczególnie jeśli nie chodzicie w koszulach zbyt często. Jednak umiejętne dobranie kołnierzyka jest równie istotne co kolor czy materiał koszuli i potrafi być naszym wizerunkowym sprzymierzeńcem lub wrogiem.

A dla fanów zagadek zadanie – który rysunek pasuje do konkretnego numeru kołnierzyka? Pierwsza osoba, która odpowie poprawnie dostanie kod o wartości       20 zł na wykorzystanie w sklepie Time for Design.

Dajcie znać jak się Wam podoba, udostępniajcie i zapisujcie się na nasz newsletter, ponieważ już niedługo kolejne artykuły i darmowa wiedza z zakresu męskiego wizerunku.

UdostępnijShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0